Co zrobić, by terapia była skuteczna?
Co zrobić, by psychoterapia była skuteczna, a pieniądze w nią wydane dobrą inwestycją w siebie? Bardzo cennych rad udziela znana psychoterapeutka Gestalt, dr Elinor Greenberg*, z którymi zgadzam się w 200%!
Oto one:
- Wybierz terapeutę, z którym po prostu dobrze będziesz się czuł i który będzie specjalizował się w pracy z osobami doświadczającymi podobnych trudności.
- Na sesjach terapeutycznych staraj się być sobą.
- W byciu sobą może pomóc Ci myśl, że na sesjach terapeutycznych nie jesteś po to, by zadawalać swojego terapeutę, tylko terapeuta jest po to, by pomóc Ci w rozwiązaniu problemu, z którym się zmagasz.
- Jeżeli to jest możliwe, postaraj się, obok terapii indywidualnej, wziąć udział również w terapii grupowej. Ta ostatnia pozwoli Ci przećwiczyć nowe umiejętności w bezpiecznym otoczeniu, w interakcji z innymi uczestnikami spotkania.
- Bądź aktywny na swojej terapii i bierz za nią odpowiedzialność – bez twojej regularnej obecności na sesjach i motywacji do zmiany terapeuta nie będzie w stanie Ci pomóc.
- Kontynuuj terapię również między sesjami. Spotkania trwają niecałą godzinę. Wykorzystaj resztę czasu w tygodniu, by przemyśleć, to, co się wydarzyło na sesji i staraj się wdrażać nabywane umiejętności w życiu codziennym.
- Doświadczenie pokazuje, że szczerość i uczciwość wobec siebie prowadzą do pozytywnych zmian.
- Miej śmiałość i ufaj swojej intuicji – zwracaj uwagę swojemu terapeucie, gdy uważasz, że się myli bądź prowadzi Cię w złym kierunku. Terapeuta potrzebuje twoich szczerych informacji zwrotnych. Terapeuta nie jest jasnowidzem.
- Dawaj swojemu terapeucie informacje zwrotne i wskazówki: Np. „Ostatnia sesja była naprawdę pomocna” albo „Czy możemy poszukać innego sposobu pracy nad moim problemem? To, w jaki sposób rozmawiamy o mojej trudności, sprawia, że jeszcze bardziej się denerwuję i chcę się wycofać”
- Bądź wytrwały: chodź regularnie na sesje terapeutyczne. Nie omijaj spotkań. Przygotowuj się do sesji – zastanów się przed kolejnym spotkaniem, o czym chcesz rozmawiać, obserwuj swoje emocje i nie bój się o nich otwarcie mówić terapeucie.
- Ciesz się swoimi spotkaniami – jest to czas tylko dla Ciebie – możesz odkrywać meandry swojej psychiki z pomocą kogoś, kto szkolił się w tym celu. Elinor porównuje skuteczną psychoterapię do pożywnego posiłku: w obu przypadkach potrzeba dobrych składników - w psychoterapii są nimi profesjonalny terapeuta i zmotywowany klient - oraz czasu na smakowanie, przeżuwanie i trawienie - w przypadku psychoterapii „obróbce” podlegają pojawiające się w czasie sesji i między sesjami myśli, emocje oraz nowe doświadczenia.
*Doktor psychologii, psychoterapeutka i trenerka Gestalt, prowadzi prywatną praktykę w Nowym Jorku; autorka książki ”Borderline, Narcissistic, and Schizoid Adaptations”
Całość artykułu w języku angielskim dostępna jest pod tym linkiem: