Po co parze psychoterapia?
Bardzo często partnerzy myśląc o psychoterapii par, zaczynają odczuwać lęk. Boją się, że terapeuta nie stanie po ich stronie, że zostaną obarczeni winą za to, jak czuje się w związku ich partner/współmałżonek. Nierzadko towarzyszy im poczucie rezygnacji, że terapia i tak nie jest w stanie im pomóc, że przecież oni już wielokrotnie próbowali dojść do porozumienia i zawsze kończyło się to tak samo. Co mogłaby więc zmienić psychoterapia?
Relacja partnerska przypomina taniec – ruch jednego partnera wpływa na ruch drugiego i odwrotnie. W sytuacji, gdy para nie może się porozumieć, a rozmowy przyjmują na ogół ten sam scenariusz, najpewniej doszło do zapętlenia. Terapeuta pomaga parze zobaczyć, jak to zapętlenie wygląda i w jakich sytuacjach do niego dochodzi. Następnie zaprasza parę do wypracowywania alternatywnych, bardziej konstruktywnych rozwiązań, które pomogłyby parze wychodzić z tego impasu.
Terapeuta stara się uwrażliwić parę na to, jak zachowanie i decyzje podejmowane przez każdego z partnerów wpływają na tego drugiego. W gabinecie terapeutycznym para ćwiczy otwarte komunikowanie się oparte na szacunku do siebie nawzajem – rozmawianie bez obwiniania się, oceniania i manipulacji. Terapeuta pomaga parze w tym, by partnerzy wzajemnie się usłyszeli i zrozumieli – posłuchali siebie nawzajem bez przerywania sobie oraz wyrazili wprost to, z czym chcą się z partnerem podzielić. Terapeuta wspiera parę w poszukiwaniu rozwiązania problemów, które pojawiają się w relacji oraz pomaga utrwalać nowe sposoby komunikowania się.
W czasie psychoterapii para uczy się dostrzegać w swojej relacji to, co jest w niej piękne oraz ćwiczy pielęgnowanie tego, co ją łączy.